Najcześciej zadawane pytania

Innowacje to zawsze coś nowego i nieznanego, coś co można wyobrazić sobie poprzez skojarzenia. To wywołuje mnóstwo pytań. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pozwolą zapoznać się lepiej z Metajar.

Kim jesteśmy?

Obecnie w skład naszego głównego zespołu wchodzą trzy osoby: Seweryn Pietrucha, Janusz Dreziński i Krzysztof Zarębski.

Opieramy się na ponad 10-letnim doświadczeniu Seweryna Pietruchy w zakresie dostarczania klientom wirtualnych spacerów i showroom’ów w ramach swojej marki 3Dtrip. Seweryn jest doświadczonym przedsiębiorcą, marketingowcem i handlowcem.

Z jego usług skorzystały takie marki jak Solaris czy Black Red and White.

 

Drugim filarem jest Janusz Dreziński od ponad 20 lat związany z branżą. Właściciel firmy tworzącej oprogramowanie dla firm różnych branż IT, leader doświadczonego zespołu programistów, grafików oraz testerów. Współpracował z takimi markami jak: Microsoft, mBank, Aviva czy  PZU.

 

Krzysztof Zarębski jest pomysłodawcą projektu. Ma ponad 10 letnie doświadczenie na kierowniczych stanowiskach w przemyśle w obszarach takich jak zarządzanie infrastrukturą, utrzymanie ruchu, zarządzanie jakością. Jego specjalnością jest rozwiązywanie problemów oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań.

Jakie były początki waszej działalności? Jak to się w ogóle zaczęło?

Jako zespół zrealizowaliśmy projekt dla przemysłu umożliwiający obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności. Razem stworzyliśmy narzędzie łączące technologię wirtualnych spacerów z możliwością zarządzania danymi i tak to się zaczęło.

 

Obecnym przedsięwzięciem zajęliśmy się ze względu na ogromny potencjał rozwiązania i w zasadzie idealny moment na wprowadzenie takiego produktu na rynek.

Co się już udało zrobić od początku założenia działalności?

Odnośnie projektu Metajar udało się wypracować pełne kompletne rozwiązanie odpowiadające potrzebom klienta, które daje szerokie możliwości biznesowe przy jednocześnie zamkniętej, kompletnej funkcjonalności, co jest bardzo ważne w projektach informatycznych.

Dzięki inwestycji środków własnych rozpoczęliśmy tworzenie oprogramowania. Posiadamy również Klientów, którzy czekają na moment, w którym będą mogli rozpocząć korzystanie z naszej Platformy.

Za ogromny sukces uważamy rozpoczęcie prac nad Wirtualnymi Targami dla jednej z największych instytucji państwowych w Polsce zajmującej się promowaniem polskich przedsiębiorstw na Świecie. Na tych wirtualnych targach pojawią się bardzo znane marki, a samo wydarzenie odbędzie się w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Naszym inwestorom przekażemy więcej informacji w tym zakresie. Oczywiście rozmowy i przygotowania trwały już od kilku miesięcy.

Natomiast warto o tym wspomnieć, żeby pokazać zaawansowanie projektu i gotowość do skutecznego dostarczania zaplanowanej funkcjonalności.

Na czym polega projekt i dlaczego warto w niego zainwestować?

W ramach platformy Metajar każdy przedsiębiorca otrzyma gotowe narządzie do prowadzenia działalności sprzedażowej i biznesowej w Internecie, tj. przestrzeń 3D, posiadającą unikalny adres www, możliwości umieszczania w niej zdjęć i materiałów wideo promujących firmę, wystawiania produktów i usług na sprzedaż i prowadzenia komunikacji z klientem za pomocą czatu i wideo.

Przestrzeń taka pełni rolę strony internetowej, sklepu i komunikatora oraz umożliwia uczestnictwo w wirtualnych targach.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną funkcjonalnością i odwiedzenie strony Mosaico lub naszej.

A także obejrzenia realistycznych przestrzeni 3D przygotowanych do zagospodarowania przez firmy. Naprawdę robią wrażenie. Proponuje również przyjrzeć się Road mapie projektu. Dostarczą wielu cennych informacji inwestorom i przyszłym klientom.

Jaka jest konkurencja? Czym wyróżniacie się na tle konkurencji?

Konkurencja jest szeroka ponieważ nasze rozwiązanie wchodzi na bardzo różne obszary: stron www, sklepów internetowych, platform sprzedażowych a nawet projektów Metaversowych.

W zakresie stron czy sklepów na pewno możemy zaoferować rozwiązanie które jest proste w użyciu, szybkie i wygodne a także bardzo atrakcyjne wizualnie.

Sprawdzi się ono zarówno dla doświadczonych przedsiębiorców, którzy

Chcą rozwijać swój biznes, pozyskiwać nowych klientów, mają strony sklepy , korzystają z platform sprzedażowych oraz inwestują w widoczność w mediach społecznościowych jak i tych początkujących.

Być może swoją intuicyjnością przekona małe firmy działające lokalnie. Firmy, które dostarczają dobre jakościowo produkty i usługi ale nie korzystają z takich rozwiązań jak strona czy sklep ze względu na bariery poznawcze.

Jeśli chodzi o platformy sprzedażowe to ani nie jesteśmy w stanie konkurować ani nie chcemy. Chcielibyśmy dostarczać pewną alternatywę, która z czasem się spopularyzuje.

Co do Projektów Metavers'owych. Nasz projekt nie jest grą, ma rozwiązywać konkretne aktualne problemy małych i średnich firm w czasach gdy działalność gospodarczą coraz trudniej prowadzić ze względu na nieprzewidywalną sytuację w zakresie obostrzeń i lockdown'ów oraz rosnące koszty. Nie ukrywam, że jest to sytuacja sprzyjająca.

Przedsiębiorcy nie porzucą swoich działalności, żeby zarabiać w Metaverse. Przedsiębiorcy potrzebują narzędzi wspierających prowadzone przez nich biznesy.

Dlaczego Klient ma wybrać Wasz produkt?

Klienci już wybierają nasz produkt. Jak już wspomniałem rozpoczęliśmy pracę nad wirtualnymi targami dla Państwowej instytucji. Wydarzenie odbędzie się w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Uczestniczyć w nim będzie minimum 50 firm, a wśród nich najbardziej znane marki w Polsce.

Jestem przekonany, że to skłoni szeroko małe i średnie firmy do zainteresowania się naszymi rozwiązaniami. Wtedy będą mieli szansę na odkrycie, że są to rozwiązania również w pełni dostępne dla nich.

Ta szansa na sukces nie wzięła się oczywiście znikąd, zaowocowały lata doświadczenia, wysokiej jakości realizacje oraz omawianie koncepcji z Klientem.

Oczywiście mamy również innych klientów, którzy oczekują na możliwość realizacji wirtualnych targów tematycznych. Być może więc zadebiutujemy jeszcze szybciej.

Gdybym się miał odnieść do samego produktu i powiedzieć dlaczego. Po pierwsze przestrzenie, które są do dyspozycji naprawdę wywołują efekt wow. Pokazanie swojej działalności i w takiej przestrzeni robi wrażenie na klientach. To jest aspekt wizualny, który się naprawdę sprawdza.

Wysoka jakość robi wrażenie. Te przestrzenie również będą ewaluowały, klienci będą nam mówić czego potrzebują a my będziemy stale pracowali nad tymi aspektami.

Jeśli chodzi o aspekty użytkowe, to należy podkreślić intuicyjność dodawania i zarządzania materiałami. Umieszczenie wewnątrz takiej przestrzeni swojego biznesu, produktów usług jest nieporównywalnie szybsze niż przy użyciu stron www, sklepów. Wystawianie produktów czy usług na pewno prostsze niż na platformach sprzedażowych.

I od tego należy wyjść, żeby powiedzieć, że z taką właśnie swoją przestrzenią można wejść w targi wirtualne. Nie zrobi się tego za pomocą stron, czy sklepów czy nawet platform sprzedażowych.

Targi wirtualne, które z kolei są na rynku to wydarzenia do których wszystkie materiały się każdorazowo przygotowuje i są one „na sztywno” związane z takimi targami. Targi się kończą i klienci czy partnerzy już potem tego nie widzą. U nas goście wydarzeń będą mogli dodawać przestrzenie do ulubionych, dzięki czemu po zakończeniu wydarzeń kontakt zostanie zachowany. I będą mogli w każdej chwili odwiedzić przestrzenie swoich ulubionych firm.

Firmy będą miały z kolei możliwość komunikacji z osobami, które dodały przestrzeń firmy do ulubionych.

W dzisiejszych czasach chodzi o to, żeby sprzedawać, szybko sprzedawać, budować relacje z klientami i sięgać po nowe rozwiązania.

Kolejnym ważnym aspektem o którym chciałbym powiedzieć to wydarzenia tematyczne i grupowanie się firm.

Platforma Metajar będzie dawała możliwość dołączania i tworzenia wydarzeń tematycznych. Na przykład wirtualne targi home office, usług dla firm, transportowe.

To daje możliwość grupowania się firm nie konkurujących ze sobą po to by na takich wydarzeniach oferować klientom kompleksowe rozwiązania problemów. Nie zaś po to by konkurować między sobą.

Czy rynkiem sprzedaży będzie tylko Polska? Czy w innych krajach będzie można skorzystać z waszego rozwiązania?

Na początku to będzie Polska, natomiast jeśli np. po wirtualnych targach ,które się odbędą w kwietniu pojawią się klienci zagraniczni to również zaczniemy ich obsługiwać. W naszym przypadku to tylko kwestia wersji językowych do zaimplementowania. Co i tak mamy przewidziane w naszej Road Mapie.

Jak będzie można kupić Wasz produkt?

Skorzystać z naszego produktu będzie można poprzez naszą stronę internetową gdzie bez rejestracji i logowania będzie można sobie umieścić część swoich danych wewnątrz przestrzeni i zobaczyć w jaki sposób to działa i wygląda. Potem już rejestracja u nas na platformie i logowanie i będzie można skorzystać z wersji Freemium przez 14 dni, żeby posmakować trochę naszego produktu w pełnych funkcjonalnościach.

Jaka motywacja stała za tym, żeby pójść po kapitał rozproszony zamiast szukać inwestorów typu fundusze czy prywatni inwestorzy?

Powodów jest kilka. Pierwszym powodem jest timing. Mamy idealny czas na wprowadzanie na rynek naszych rozwiązań. Jeśli chodzi o powodzenie startupów to decydujące kryterium sukcesu.

Kolejnym powodem jest marketing jaki towarzyszy tokenizacji. Tworzenie społeczności to bardzo ważny element biznesu, w którym liczy się to aby jak najwięcej użytkowników korzystało z rozwiązania. Nasi inwestorzy mogą być naszymi najlepszymi sprzedawcami, którzy będą chwalić się znajomym perspektywicznym projektem, w który zainwestowali.

 

Tokenizacja stwarza również możliwości jakich nie stwarza żaden inny sposób pozyskiwania kapitału. W połączeniu z funkcjonalnością platformy, którą tworzymy daje np. możliwość wejścia w posiadanie prawa własności do przestrzeni 3D, która może być, albo wygenerowana komputerowa albo wytworzona na podstawie zdjęcia panoramicznego.

Taka przestrzeń może być później udostępniana użytkownikom do korzystania odpłatnie.

Dlaczego inwestor miałby zainwestować w Metajar? Jakie korzyści może odnieść inwestor z inwestycji?

Korzyści z inwestycji to przede wszystkim wzrost wartości tokenów oraz cashback w postaci odpowiedniej ilości procent od przychodu w danym roku. Po konkretne wartości odsyłam na platformę Mosaico.

Zarówno jeden jak i drugi czynnik związany jest z rozwojem platformy, ilością klientów i użytkowników.

Druga istotna rzecz, o której warto powiedzieć to mechanizmy działania jakie stworzyliśmy w ramach projektu.

Sama realizacja wirtualnych targów przyciągnie nie tylko klientów firm korzystających z Metajar. Wirtualne wydarzenia tematyczne przyciągać będą kolejnych gości i klientów dla platformy Metajar. Patrząc z perspektywy inwestora to idealna sytuacja ponieważ Klienci swoimi działaniami i środkami będą pozyskiwać kolejnych użytkowników. Dlatego też dołożymy wszelkich starań, żeby nasi klienci byli zadowoleni.

Jak i do czego będzie można używać tokenów Metajar?

Tokenów będzie można użyć wewnątrz platformy by:

  1. korzystać z wirtualnych przestrzeni Metajar w ramach abonamentu czyli by sprzedawać swoje produkty, pozyskiwać klientów, skalować swój biznes,
  2. uczestniczyć w wirtualnych targach i je tworzyć (jako firma),
  3. uczestniczyć w zamkniętych targach (jako Uczestnik),
  4. móc kupować produkty i usługi znajdujące się w marketplace platformy Metajar.

 

Road mapa – na jakim etapie Platforma jest teraz i w jakim kierunku się będzie rozwijała?

Platforma będzie rozwijała się w kierunku realizacji najbardziej potrzebnych funkcjonalności i uzupełniania ich zgodnie z potrzebami klientów. Zachęcamy do odwiedzin naszej strony lub strony Mosaico i zapoznania się z Road mapą projektu.

Następnie dokończone zostaną funkcjonalności potrzebne do realizacji wirtualnych targów. Wraz z klientami będziemy przyglądać się funkcjonalnościom, które pozostały do realizacji i będziemy decydować o kolejności ich implementacji.

Jakie są plany dalszego rozwoju Metajar?

To na czym nam bardzo zależy to wprowadzenie funkcjonalności umożliwiającej firmom i grupom firm samodzielne tworzenie wirtualnych targów tematycznych oraz zapraszanie użytkowników.

Wśród wielu o których warto wspomnieć to stworzenie marketplace umożliwiającego szybszy rozwój platformy.

Przewidujemy jeszcze takie działania jak np. integracja wirtualnych przestrzeni Metajar przedsiębiorców  z bramką płatności a w dalszej kolejności z płatnościami krypowalutami.

Tym niemniej najpierw skupimy się implementacji niezbędnej funkcjonalności i na nadchodzących wirtualnych targach.

Jaki jest sposób wyjścia z inwestycji?

Tokeny będzie można:

  • sprzedać w ramach giełdy Kanga Exchange,
  • wykorzystać do płacenia nimi za wynajem wirtualnej przestrzeni (Metajar),
  • wykorzystać do płacenia za udział w wirtualnych targach jako firma lub za bilet wstępu na wirtualne targi, które będą się odbywać w formule płatnej.
Jakie jest ryzyko nie zebrania pełnej kwoty? (Co się stanie jeśli Softcup nie zostanie osiągnięty?)

Bez względu na to czy osiągniemy Softcup czy też nie nadal będziemy realizować założone cele i niezbędne, do dostarczenia naszego produktu na rynek, funkcjonalności. Mniejsza kwota, zebrana w procesie tokenizacji, spowoduje wolniejszy rozwój naszego produktu jednak na pewno nie spowoduje zatrzymania prac nad jego dalszym rozwojem.

Na co zamierzacie wydać środki pozyskane z tokenizacji?

Pozyskane środki zamierzamy przeznaczyć na:

  • 35% na Rozwój platformy
  • 25% na  Marketing
  • 25% na Pozyskiwanie Klientów
  • 15% na Koszty operacyjne
Ciekawy projekt, w szczególności, że wprowadza coś nowego na już bardzo duży rynek e-commerce. Zastanawia mnie tylko, czym jeszcze taki sklep stworzony w wirtualnej rzeczywistości będzie się różnił od tradycyjnego sklepu internetowego, oprócz możliwości oglądania produktów w 3D i poruszania się po sklepie?

Powodem, dla którego projekt Metajar wprowadza wirtualną przestrzeń, przeznaczoną do zagospodarowania i edytowania przez firmy nie jest bynajmniej sam efekt wizualny.

Po to wprowadzone zostały przestrzenie sprzedażowe w takiej a nie innej formie by firmy mogły dołączać nimi i tworzyć za ich pomocą Wirtualne Targi. To bardzo wygodne rozwiązanie dzięki, któremu firmy zaoszczędzą czas i środki na każdorazowe pracochłonne i czasochłonne przygotowywanie materiałów oraz przesyłanie ich do firmy organizującej takie targi. W Metajar przedsiębiorca będzie mógł zarządzać tymi materiałami na bieżąco i w każdej chwili dołączać do takich wydarzeń.

Przełoży się to znacznie nie tylko na możliwości zwiększenia częstotliwości udziału w takich wydarzeniach, ale również na możliwość brania udziału w wielu wydarzeniach jednocześnie.